3M 5907

3M 5907 is a thin double-sided tape with black double-coated acrylic foam.
- Color: Black
- Thickness: 0.15mm
- Length: 66m
- Width: Customizable
- Material: Acrylic
- Liner: PET
- Temperature Resistance: -10℃ ~ 110℃
3M 5907 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | Modified Acrylic |
| Foam Type | Very Conformable Acrylic Foam |
| Density | 720 kg/m³ (45 lb/ft³) ¹ |
| Total Tape Thickness | 0.2 mm (0.008 in) (8 mil) |
| Color | Black |
| Liner | PET |
| Liner Thickness | 0.08 mm (3 mil) (0.003 in) |
| Primary Liner Color | Clear |
| Thickness Tolerance | ±15 % |
3M 5907 Features
- Shockproof, waterproof and drop-resistant
- Black adhesive body with excellent light shielding performance
- Strong initial adhesion
- Superior weather resistance
- Residue-free removal and ultra-high stretchability
- Enhanced adhesion on sprayed surfaces
- Soft adhesive core for noise reduction and vibration damping
3M 5907 Applications
- Bonding of LCD module windows
- Laminating between lenses and touch screens
- Signage mounting
- Adhesion of touch screen nameplates
- Furniture and home furnishing bonding
- Industrial Applications
Other 3M Tapes
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com





