3M 7110

3M 7110 is the health care label material. Uncoated white tamper indicating paper.
- Color: White
- Adhesive thickness: 0.03mm
- Backing material: Paper
- Face Side Adhesive Thickness: 0.03mm
- Face Side Adhesive Type:320 High Tenacity Acrylic
- Facestock Material:Paper
- Facestock Thickness: 0.07mm
- Label Form:Roll
- Maximum Operating Temperature:121.11 ℃
- Minimum Operating Temperature:-40 ℃
3M 7110 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | 320 High Tenacity Acrylic |
| Facestock | Uncoated White Tamper Indicating Paper |
| Adhesive Coat Weight | 1.66 — 2.04 g/100 in² |
| Attribute Name | Value |
| Adhesive Thickness | 0.02 mm (0.8 mil) |
| Facestock Thickness | 0.07 mm (2.8 mil) |
| Liner | White DK liner |
| Liner Thickness | 0.064 mm (2.5 mil) |
3M 7110 Features
- Designed for use on bottles, bags, LSE and other demanding healthcare applications.
- It is tamper evident on a variety of substrates.
- Adhesive adheres will to a variety of surfaces including high surface energy (HSE) and low surface energy (LSE) plastics.
- 43# Densified Kraft liner helps improve application accuracy due to excellent liner release consistency
- The construction is designed to survive autoclaving while adhered to most surfaces
- It provides excellent resistance to flagging on small diameter vials
3M 7110 Applications
- Small diameter vials and single unit dose injectables
- Pharmaceutical labeling and packaging
- Glass and HDPE
- Barcode labels and rating plates
- Property identification and asset labeling
- Thermal transfer labels
- Variable information printing (VIP)
- Brand and instruction labels
- Caution warning labels
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com








