3M 7214SA

3M 7214SA is Screen Printable Polyester Performance Durable Label Materials with Structured Adhesive are durable, high performance materials that offer thermal stability and moisture resistance. These topcoated polyester label stocks utilize Adhesive 350, which is designed to permanently bond to high and low surface energy plastics, textured and contoured surfaces, powder coatings, and slightly oily metals.
- Facestock Color: Silver
- Adhesive Type:Emulsion Acrylic
- Face Side Adhesive Thickness:0.03 mm
- Facestock Material:Polyester
- Facestock Thickness :0.05mm
3M 7214SA Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | 350 |
| Facestock | Brushed Silver Polyester TC |
| Adhesive Coat Weight | 1.66 — 2.04 g/100 in² |
| Adhesive Thickness | 0.028 mm (1.1 mil) |
| Facestock Thickness | 0.05 mm (2 mil) |
| Liner | 90# Embossed Polycoated bleached kraft sheet polyethylene coated on two sides |
| Liner Thickness | 0.2 mm (7.8 mil) |
3M 7214SA Features
- Most universal adhesive for label materials.
- Adhesive offers chemical resistance and holding strength, even at high temperatures.
- Liner provides easy sheet processing and is designed for the ultimate in layflat. The backside of this liner is not printable.
- Structured adhesive designed to allow air to flow from between adhesive and substrates so that hand applied labels go on smoothly and stay that way.
3M 7214SA Applications
- Nameplates and product ID labels.
- Rating plates.
- Property identification and asset labeling.
- Warning, instruction, and service labels for durable goods, equipment/machinery and outdoor power equipment for lawn and garden.
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com








