3M 7381

3M 7381 is designed to provide a “void” message in the facestock when removal is attempted. 3M label material 7381/7866 utilizes 3M Adhesive 300, which bonds well to a wide variety ofsubstrates including high and low surface energy plastics.
- Facestock:Gloss White Polyester TC
- Facestock Thickness:0.05 mm
- Adhesive:#300 “Hi-Strength” Acrylic
- Adhesive Thickness :0.025 mm
- Liner:55# Densied Kraft
- Liner Thickness:0.08 mm
3M 7381 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | #300 “Hi-Strength” Acrylic |
| Facestock | Gloss White Polyester TC |
| Conformability | Semi-rigid, suitable for flat or slightly curved surfaces. |
| Destruct Pattern | VOID |
| Adhesive Coat Weight | 1.21 — 1.49 g/100 in² |
| Attribute Name | Value |
| Adhesive Thickness | 0.025 mm (1 mil) |
| Facestock Thickness | 0.05 mm (2 mil) |
| Liner | 55# Densified Kraft |
| Liner Thickness | 0.08 mm (3.2 mil) |
3M 7381 Features
- Designed for a range of labeling applications where tamper-resistance is important
- The compact format of the “void” message permits manufacture of small labels (1/2″ x 1-1/4″)
- Facestocks designed for reliable use and processing
- Adhesive provides high bond to most surfaces
- Acrylic adhesive is formulated for strength, tack and clarity on a variety of surfaces
- Durable polyester facestock withstands harsh environments
3M 7381 Applications
- Destructible labeling applications
- OTC drug closures
- Bar code tracking
- Track and trace
- Thermal transfer labels
- Variable information printing (VIP)
- Brand and instruction labels
- Warning labels
- Tamper indicating
- Void messaging
- Fraud reduction
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com








