3M 7613T

3M 7613T is tamper eviden label material.
- Color:White
- Adhesive Thickness: 0.02mm
- Adhesive Type:Solvent Acrylic
- Backing Material:Vinyl
- Face Side Adhesive Thickness :0.02mm
- Facestock Material:Polyester, Vinyl
- Facestock Thickness: 0.05mm
- Label Form: Roll
3M 7613T Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic |
| Adhesive Coat Weight | 1.08 — 1.62 g/in² |
| Facestock | White Cast Vinyl Topcoated |
| Destruct Pattern | Face tear |
| Attribute Name | Value |
| Adhesive Thickness | 0.02 mm (0.8 mil) |
| Facestock Thickness | 0.051 mm (2 mil) |
| Liner Thickness | 0.081 mm (3.2 mil) |
3M 7613T Features
- Designed for a range of labeling applications where tamper-resistance is important
- Facestocks designed for reliable use and processing
- Acrylic adhesive is formulated for strength, tack and clarity on a variety of surfaces
- Low shrinkage vinyl material
- Densified kraft liner for consistent rotary die-cutting
3M 7613T Applications
- Destructible labeling applications
- OTC drug closures
- Bar code tracking
- Track and trace
- Thermal transfer labels
- Variable information printing (VIP)
- Brand and instruction labels
- Warning labels
- Tamper indicating
- Void messaging
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com








