3M 7872V

3M 7872V is a gloss polyester label material that offers durability and moisture resistance.The topcoat is formulated to print with multiple technologies, including UV inkjet, water flexo, UV flexo, thermal transfer, and screen printing. This label product utilizes 3M High Performance Acrylic Adhesive 350, it offers chemical resistance and holding strength even at high temperatures.
- Facestock Color:Platinum
- Facestock Material:Polyester
- Facestock Thickness:0.05 mm
- Label Form:Roll
3M 7872V Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | 350 Acrylic |
| Facestock | Platinum Polyester Versatile TC |
| Adhesive Coat Weight | 2.70 — 3.24 g/100 in² |
| Adhesive Thickness | 0.046 mm (1.8 mil) |
| Facestock Thickness | 0.051 mm (2 mil) |
| Liner | 55# Densified Kraft |
| Liner Thickness | 0.081 mm (3.2 mil) |
3M 7872V Features
- Print water-based flexographic on gloss.
- Thick adhesive caliper provides for stronger bond on textured surfaces.
- Facestock is topcoated for high quality and durable printing with multiple print technologies including UV inkjet, water and UV flexo, thermal transfer, and screen.
3M 7872V Applications
- Water-based flexographic printing
- UV flexographic printing
- UV digital printing
- Thermal transfer printing
- Screen printing
- Toner-based printing
- Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com









