3M 86420

3M 86420 is a 0.20 mm (0.008 in) black, acrylic foam tape. This thin 3M Tape is used for bonding a wide range of materials in the electronics industry. It is designed specifically for applications with thin bond lines. It boasts superior impact resistant to meet industry drop test requirements.
- Color: Black
- Thickness: 0.20mm
- Material: Acrylic
- Liner: Polyester
- Liner Thickness:0.08 mm (3 mil)
3M 86420 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic |
| Density | 960 kg/m³ (60 lb/ft³) ¹ |
| Total Tape Thickness | 0.2 mm (8 mil) |
| Color | Black |
| Liner | Polyester |
| Liner Thickness | 0.08 mm (3 mil) |
| Primary Liner Color | Clear |
| Thickness Tolerance | ± 15 % |
3M 86420 Features
- Excellent impact resistance
- High bonding strength
3M 86420 Applications
- Used for bonding a wide range of high and low surface energy materials in the electronics industry
- Lens bonding
- LCM attachment
- Bezel bonding
- Other applications with thin bond lines
- Laptop Bezel Trim Attachment
Other 3M Tapes
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com





