3M 86430

3M 86430 is a thin foam tape with pressure sensitive adhesive on both sides and is used for
bonding a wide range of high and low surface energy materials in the electronics industry.
- Color: black
- Thickness:0.3mm
- Adhesive: Acrylic
- Density: 960kg/m3
3M 86430 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic |
| Density | 960 kg/m |
| Total Tape Thickness | 0.3 mm (12 mil) |
| Color | Black |
| Liner | Polyester |
| Liner Thickness | 0.08 mm (3 mil) |
| Primary Liner Color | Clear |
| Thickness Tolerance | ± 15 % |
3M 86430 Features
- Thin foam tapes with pressure sensitive adhesive (PSA) on both sides
- Good impact resistance and conformability
- High bond strength
- Used for bonding a wide range of high and low surface energy materials in the electronics industry
- Superior impact resistance to meet industry drop test requirements
3M 86430 Applications
- Lens bonding
- LCM attachment
- Bezel bonding
- Other applications with thin bond lines
Other 3M Tapes
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com





