3M 5980-015

3M Thin Foam Tape 5980-015 is a thin foam tape with pressure sensitive adhesive on both sides and is used for bonding a wide range of high and low surface energy materials in the electronics industry. This specially formulated foam provides impact resistance and high bond strength while providing good conformability.
- Color:black
- Thickness(mm):0.15 mm (6 mil)
- Adhesive:Acrylic
- Backing:Acrylic Foam
- Liner: Polyester
3M 5980-015 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Color | Black |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Density | 910 kg/m³ |
| Total Tape Thickness | 0.15 mm (6 mil) |
| Liner | Polyester |
| Primary Liner Thickness | 0.08 mm (3 mil) |
| Secondary Liner Thickness | 0.05 mm (2 mil) |
| Primary Liner Color | Clear |
| Thickness Tolerance | ± 15 % |
3M 5980-015 Features
- Thin foam tapes with pressure sensitive adhesive (PSA) on both sides
- Good impact resistance and conformability
- High bond strength
3M 5980-015 Applications
- Lens bonding, LCM attachment
- touch panel bonding
- bezel bonding car
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com









