Masking tape for PCB

Masking tape for PCB is designed for circuit board component protection and electronic component fixing. It features strong adhesion, excellent conformability and good stretchability. It is a circuit board masking tape that leaves no adhesive residue after peeling even after continuous baking.
- Color: Light beige
- Total Thickness: 145μm ± 10μm
- Temperature Resistance (1 hour): 80°C
- Backing Material: Crepe Paper
- Adhesive Type: Rubber
Masking tape for PCB technical data sheet
| Item | |
|---|---|
| Total Thickness | 145 μm± 10μm |
| Specification | 990mm*1600~1800m; 1250mm*1600~1800m |
| Tensile Strength | >65 N/25mm |
| Elongation | >8% |
| Peel Strength (to Steel Plate) | ≥ 6.5 N/25mm |
| Initial Tack | ≥10 |
| Temperature Resistance (1h) | 80°C |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Available Color | Light Beige |
Masking tape for PCB structure

- Backing Material: Crepe paper
- Adhesive: Rubber
- Liner: No
Masking tape for PCB features
- Clear boundary with neat masking lines;
- Easy to peel and reposition, with long-lasting adhesion;
- Smooth tape surface; leaves no residue after removal and causes no damage to components.
Masking tape for PCB applications
- Circuit board drilling protection, component protection and fixing
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com









