TESA 4970

TESA 4970 is 225µm double sided white PVC film tape
- Backing material: PVC film
- Type of adhesive: tackified acrylic
- Total thickness: 225 µm
- Color: white
TESA 4970 Technical Data Sheet
| Technical properties | |
|---|---|
| Elongation at break | 20% |
| Type of liner | glassine |
| Weight of liner | 82 g/m² |
| Temperature resistance long term | 60 ℃ |
| Temperature resistance short term | 70 ℃ |
| Type of adhesive | tackified acrylic |
| Adhesion to Steel (initial) | 13 N/cm |
| Colour of liner | brown |
| Tensile strength | 38 N/cm |
| Total thickness | 225μm |
| Thickness of liner | 71μm |
| Backing material | PVC film |
| Colour | white |
| Adhesion properties | |
| Adhesion to Steel (initial) | 13 N/cm |
| Adhesion to PE (initial) | 8.5 N/cm |
| Adhesion to PC (after 14 days) | 16.9 N/cm |
| Adhesion to PS (after 14 days) | 15.2 N/cm |
| Adhesion to ABS (initial) | 13.4 N/cm |
| Adhesion to PP (after 14 days) | 10.8 N/cm |
| Adhesion to PET (after 14 days) | 11.9 N/cm |
| Adhesion to Aluminium (after 14 days) | 12.6 N/cm |
| Adhesion to PE (after 14 days) | 9.1 N/cm |
| Adhesion to Aluminium (initial) | 11.5 N/cm |
| Adhesion to ABS (after 14 days) | 14.4 N/cm |
| Adhesion to PC (initial) | 16.2 N/cm |
| Adhesion to PVC (initial) | 12.4 N/cm |
| Adhesion to PS (initial) | 14.7 N/cm |
| Adhesion to PET (initial) | 11.5 N/cm |
| Adhesion to PP (initial) | 9.7 N/cm |
| Adhesion to Steel (after 14 days) | 13.6 N/cm |
| Adhesion to PVC (after 14 days) | 16.6 N/cm |
| Rating properties | |
| Static shear resistance at 23°C | + |
| Resistance to chemicals | + |
| Humidity resistance | ++ |
| Static shear resistance at 40°C | o |
| Tack | + |
| Ageing resistance (UV) | ++ |
| Temperature resistance long term | 60 °C |
| Temperature resistance short term | 70 °C |
| Softener resistance | + |
TESA 4970 Features
- Excellent combination of high tack and immediate adhesion
- High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
- Suitable for long term applications
- An outstanding adhesion level even to critical low surface energy materials such as PP and PE
- Immediate functionality of the laminated bond due to excellent initial tack.
- Suitability for most demanding applications such as heavy stress, high temperature of critical substrates
- Light and age-resistant acrylic adhesive
- Immediate usability right after assembly
- High adhesion and very good bonding strength, even to low surface energy materials
- Immediate functionality of the laminated bond due to excellent initial tack
- Light- and aging-resistant acrylic adhesive for long-term applications
- Very good plasticizer resistance
- Good conformability for good adhesion even on rougher surfaces due to the PVC backing
TESA 4970 Applications
- Mounting of decorative POS materials and displays
- Mounting of signs and scales
- Mounting of plastic and wooden trims
- Mounting of battery packs, lenses and touch-screens in electronic devices
- Mounting of ABS plastic parts in the car industry
- Self-adhesive mounting of rubber EPDM profiles
- Mounting of decorative profiles and moulding in the furniture industry
- TESA 4970 is the perfect solution for mounting decorative POS materials and displays
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com









