3M 7815

3M 7815 is a matte white polyester label materials that offer excellent moisture resistance and thermal stability.This label product utilizes 3M Acrylic Adhesive 310 which is a firm adhesive which resists oozing and provides high strength on a variety of surfaces including high surface energy (HSE) plastics and
metals.
- Adhesive Thickness:0.02mm
- Backing Material: Polyester
- Face Side Adhesive Type: 310 High Precision Acrylic
- Facestock Color: White
- Facestock Material:Polyester
- Facestock Thickness: 0.06 mm
- Label Form: Roll
3M 7815 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | 310 Acrylic |
| Facestock | White Polyester Matte TT TC |
| Adhesive Coat Weight | 1.00 — 1.25 g/100 in² |
| Adhesive Thickness | 0.02 mm (0.8 mil) |
| Facestock Thickness | 0.058 mm (2.3 mil) |
| Liner | 55# Densified kraft |
| Liner Thickness | 0.081 mm (3.2 mil) |
3M 7815 Features
- Offers excellent thermal stability and moisture resistance
- Versatile materials produced for use in a variety of applications
- Adhesive offers excellent clarity and good initial tack to help improve finished label
- FDA approved for indirect food contact
- Survives hydrocooling used to cool fruits/vegetables
- Label can be washed away with high temperature and pressure water
3M 7815 Applications
- Bar code tracking
- Track and trace
- VIN labeling
- Serial numbering
- Variable information printing
- Brand and instruction labels, warning labels
- Surface protection and masking
- Over laminate
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com








