3M 7818

3M 7818 is a matte white polyester label materials that offer excellent moisture resistance and thermal stability.This label products utilizes 3M Acrylic Adhesive 310 which is a rm adhesive which resists oozing and provides high strength on a variety of surfaces including high surface energy (HSE) plastics and metals.
- Facestock Color:Silver
- Adhesive Thickness:0.02mm
- Backing Material:Polyester
- Face Side Adhesive Type:310 High Precision Acrylic
- Facestock Thickness:0.08 mm
- Label Form:Roll
3M 7818 Technical Data Sheet
| Property | Values |
|---|---|
| Adhesive Thickness | 0.02 mm |
| Facestock | Silver Polyester Matte TT TC |
| Facestock Thickness | 0.08 mm |
| Adhesive | 310 Acrylic |
| Liner | 55# Densied kraft |
| Liner Thickness | 0.081 mm |
| Adhesive Coat Weight | 1.05 to 1.21 g |
3M 7818 Features
- Offers excellent thermal stability and moisture resistance
- Versatile materials produced for use in a variety of applications
- Adhesive offers excellent clarity and good initial tack to help improve finished label
- UL recognized (File MH16411) and CSA accepted (File 99316). See the UL and CSA listings for details.
- 3M Label Material 7818 55# densied kraft liner assures consistent die cutting.
3M 7818 Applications
- Bar code tracking
- Track and trace
- VIN labeling
- Serial numbering
- Variable information printing
- Brand and instruction labels, warning labels
- Surface protection and masking
- Over laminate
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com








