3M 7876

3M 7876 is a clear polyester label material that offers premium durability and moisture resistance. This label product utilizes 3M High Performance Acrylic Adhesive 350, it offers excellent chemical resistance and holding strength even at high temperatures.
- Adhesive Thickness:0.05mm
- Backing Material:Polyester
- Face Side Adhesive Type:350 High Holding Acrylic
- Facestock Color: Clear
- Label Form:Roll
3M 7876 Technical Data Sheet
| Attribute Name | Value |
|---|---|
| Adhesive Type | 350 Acrylic |
| Facestock | Clear Polyester Gloss TC |
| Adhesive Coat Weight | 2.70 — 3.24 g/100 in² |
| Adhesive Thickness | 0.046 mm (1.8 mil) |
| Facestock Thickness | 0.051 mm (2 mil) |
| Liner | 55# Densified Kraft |
| Liner Thickness | 0.081 mm (3.2 mil) |
3M 7876 Features
- Facestock is topcoated for thermal transfer printing. Resin ribbons are recommended for optimum durability. The topcoat also provides improved ink anchorage for traditional forms of press printing.
- Adhesive can permanently bond to high surface energy (HSE) and low surface energy (LSE) plastics, textured and contoured surfaces, powder coatings, and slightly oily metals.
- Thick adhesive caliper provides for stronger bond on textured surfaces.
- 55# densified kraft liner assures consistent die cutting.
- UL recognized (File MH16411) and CSA accepted (File 99316). See the UL and CSA listings for details.
- UL listing includes approval for use on powder coated surfaces
3M 7876 Applications
- Barcode labels and rating plates
- Property identification and asset labeling
- Warning, instruction, and service labels for durable goods
- Nameplates and durable goods
- Bar code tracking
- Track and trace
- VIN labeling
- Serial numbering
- Variable information printing
- Brand and instruction labels, warning labels
- Surface protection and masking
- Over laminate
Contact Us
Feel free to contact the AdhTapes team via WhatsApp, WeChat, Email, or Phone Calls for any questions you may have,
our well-trained operation team is ready to give you the answers you need.
+86-0755-2301-3143
NO.57 Houting Second Industry Area Shajing Baoan Shenzhen China 518104
info@pet-tape.com









